+48 534 997 955fundacjapuchaczowka@gmail.com
Wyszonowice 36b57-120 Wiązów

Sowie wzgórza

Akcja wieszania budek lęgowych dla puszczyków (i nie tylko).

  1. Dla zwierząt – powiększenie i urozmaicenie miejsc lęgowych powinno skutkować ustabilizowaniem zmniejszającej się populacji.
  2. Dla ludzi – przy okazji połączyliśmy wywieszanie budek z zajęciami dla dzieci i młodzieży. Sporadycznie dla dorosłych. Najlepiej wiedzę przyswaja się w praktyce. Tak, więc nie zmarnowaliśmy okazji na wykorzystanie walorów edukacyjnych akcji.

Przygotowania i badania terenowe na obszarze całych Wzgórz Strzelińsko Niemczańskich zaczęły się już w 2010 roku. Ukoronowaniem tej części akcji było spotkanie w Nadleśnictwie Henryków. Część praktyczna – (czyli rozwieszanie budek) zaczęło się 8 lutego od zbudowania budki dla płomykówek w magazynie zbożowym koła łowieckiego „Ponowa” Niemcza. Później rozwiesiliśmy w lesie 200 budek dla puszczyków – począwszy od strony północnej Wzgórz.

Na chwilę obecną (2021 rok) możemy śmiało powiedzieć, że akcja (nadal trwająca) jest zdecydowanym sukcesem. Udało nam się przyczynić do umocnienia populacji puszczyka, płomykówki, a także… pójdźki i puchacza na naszych terenach.

Dlaczego to robimy?

~Trochę z dziwactwa, trochę z potrzeby „estetyki ekologicznej”, ze „snobizmu” nie mam pojęcia, jakimi pobudkami osobistymi się kierujemy. Jedno jest pewne – wspólnym nakładem sił i środków jesteśmy w stanie ożywić piękny teren i ułatwić życie przewspaniałym stworzeniom – chyba, dlatego.